GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 9255046
*
nr 925 5046
Herman Kähler
(1846-1917), Danmark
Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, height: 10 cm,
BOWL, Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, höjd: 10 cm
Herman Kähler, Danish ceramist, born 1846, dead 1917.
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 17 2014
at 20:12:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/11 19:27:02
1
100 kr
4/11 17:04:25
2
150 kr
4/11 17:05:21
3
200 kr
15/11 12:37:59
4
250 kr
17/11 19:08:46
5
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 17
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Herman Kähler
Herman Kähler, Danish ceramist, born 1846, dead 1917.
Read more about Herman Kähler
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk skål
-
1023 OIL PAINTING
Edward. O. Bowley. Signed, "A lane near Witton". O..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:33
*
Herman Kähler
Herman Kähler, Danish ceramist, born 1846, dead 1917.
Read more about 50/60-tal
Read more about Herman Kähler
nr 925 5046
Herman Kähler
(1846-1917), Danmark
Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, height: 10 cm,
BOWL, Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, höjd: 10 cm
Herman Kähler, Danish ceramist, born 1846, dead 1917.
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday November 17 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/11 19:27:02 | 1 | 100 kr |
4/11 17:04:25 | 2 | 150 kr |
4/11 17:05:21 | 3 | 200 kr |
15/11 12:37:59 | 4 | 250 kr |
17/11 19:08:46 | 5 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 17
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Herman Kähler
Herman Kähler, Danish ceramist, born 1846, dead 1917.Read more about Herman Kähler
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk skål
-
1023 OIL PAINTING
Edward. O. Bowley. Signed, "A lane near Witton". O..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:33